TV Entry Form
0

ASC Awards for Outstanding Achievement in Cinematography

Past Winners, Nominees and Honorees

Select a year, or scroll down to view all awards:

  • Indicates Winner in the selected category. In some cases there may be a tie.

28th Annual ASC Awards — 2013

Lifetime Achievement Award

  • Dean Cundey, ASC

Theatrical Release Award

  • Barry Ackroyd, BSC – Captain Phillips
  • Sean Bobbitt, BSC – 12 Years a Slave
  • Roger Deakins, ASC, BSC – Prisoners
  • Bruno Delbonnel, ASC, AFC – Inside Llewyn Davis
  • Philippe Le Sourd – The Grandmaster
  • Emmanuel Lubezki, ASC, AMC – Gravity
  • Phedon Papamichael, ASC – Nebraska

Regular Series Half-Hour Television Award

  • Peter Levy, ASC, ACS – House of Lies, “The Runner Stumbles”
  • Matthew J. Lloyd, CSC – Alpha House, (pilot)
  • Blake McClure – Drunk History, “Detroit”

Regular Series One-Hour Television Award

  • Steven Bernstein, ASC – Magic City, “The Sins of the Father”
  • David Franco – Boardwalk Empire, “Erlkönig”
  • Jonathan Freeman, ASC – Game of Thrones,
“Valar Dohaeris”
  • Pierre Gill, CSC – The Borgias, “The Purge”
  • David Greene, CSC – Beauty and the Beast, “Tough Love”
  • Anette Haellmigk – Game of Thrones, “Kissed by Fire”
  • Kramer Morgenthau, ASC – Sleepy Hollow, (pilot)
  • Ousama Rawi, BSC, CSC – Dracula, “The Blood Is the Life”

Motion Picture/Miniseries Television Nominees

  • Jeremy Benning, CSC – Killing Lincoln
  • David Luther – The White Queen, “War at First Hand”
  • Ashley Rowe, BSC – Dancing on the Edge, Episode 1.1

ASC Spotlight Award Nominees

  • Camille Cottagnoud – Winter Nomads
  • Mark Lee Ping Bing – Renoir
  • Ryszard Lenczewski – Ida
  • Lukasz Zal – Ida

ASC Bud Stone Award of Distinction

  • Beverly Wood

Career Achievement in Television

  • Richard Rawlings Jr., ASC

ASC Board of Governors Award

  • John Wells

ASC International Award

  • Eduardo Serra, ASC, AFC

Harris Savides Heritage Award

  • Graduate:
    • Ryan Broomberg (Chapman University)
    • Petr Cikhart (American Film Institute)
    • Martin Kobylarz (American Film Institute)
  • Undergraduate:
    • Mishka Kornai (Chapman University)
    • Nick Reinhard (Florida State University)
    • Daniel Rink (Brooks Institute)
  • Documentary:
    • Dan Duran (Chapman University)
    • Drew Heskett and Ryan Westra (Chapman University)

back to top


27th Annual ASC Awards — 2012

Lifetime Achievement Award

  • Dean Semler, ASC, ACS

Theatrical Release Award

  • Danny Cohen – Les Miserables
  • Roger Deakins, ASC, BSC – Skyfall
  • Janusz Kaminski – Lincoln
  • Seamus McGarvey – Anna Karenina
  • Claudio Miranda, ASC –Life of Pi

Regular Series Half-Hour Television Award

  • Ken Glassing  – Ben and Kate, “Guitar Face”
  • Michael Goi, ASC – The New Normal, (pilot)
  • Peter Levy, ASC, ACS – House of Lies, “Gods of Dangerous Financial Instruments”
  • Bradford Lipson – Wilfred, “Truth”
  • Michael Price – Happy Endings, “Four Weddings and a Funeral (Minus Three Weddings and One Funeral)”

Regular Series One-Hour Television Award

  • Balazs Bolygo, HSC  – Hunted, “Mort”
  • Christopher Manley, ASC – Mad Men, “The Phantom”
  • Kramer Morgenthau, ASC – Game of Thrones,
    “The North Remembers”
  • David Moxness, CSC – Fringe, “Letters of Transit”
  • Michael Spragg – Strike Back, Episode 11
  • David Stockton, ASC – Alcatraz, (pilot)

Motion Picture/Miniseries Television Nominees

  • Michael Goi, ASC – American Horror Story: Asylum, “I am Anne Frank: Part 2”
  • Florian Hoffmeister – Great Expectations
  • Arthur Reinhart, PSC – Hatfields & McCoys
  • Rogier Stoffers, ASC, NSC – Hemingway & Gellhorn

ASC Bud Stone Award of Distinction

  • Milt Shefter

ASC Presidents Award

  • Curtis Clark, ASC

Career Achievement in Television

  • Rodney Charters, ASC, CSC

ASC International Award

  • Robby Müller, NSC, BVK

Andrew Laszlo Heritage Award

  • Graduate:
    • Damian Horan (University of Southern California)
    • Benjamin Kitchens (American Film Institute)
    • John Walstad MacDonald (Chapman University)
  • Undergraduate:
    • Adam Lee (Loyola Marymount University)
    • H.R. McDonald (Art Center College of Design)
    • Nicholas Wiesnet (Chapman University)
  • Documentary:
    • Travis LaBella (Northwestern University)

back to top


26th Annual ASC Awards — 2011

Lifetime Achievement Award

  • Dante Spinotti, ASC, AIC

Theatrical Release Award

  • Jeff Cronenweth, ASC – The Girl With the Dragon Tattoo
  • Emmanuel Lubezki, ASC, AMC – The Tree of Life
  • Robert Richardson, ASC – Hugo
  • Guillaume Schiffman, AFC – The Artist
  • Hoyte van Hoytema, FSF, NSC –Tinker Tailor Soldier Spy

Regular Series Half-Hour Television Award

  • James Bagdonas, ASC  – Modern Family, “Bixby’s Back”
  • Michael Balfry, CSC – The Haunting Hour 2, “Brush with Madness”
  • Vanja Cernjul, HFS – Bored to Death, “Forget the Herring”
  • Levie Isaacks, ASC – Man Up, “Acceptance”
  • Michael Weaver, ASC – Californication, “Suicide Solution”

Regular Series One-Hour Television Award

  • David Franco  – Boardwalk Empire, “To the Lost”
  • Jonathan Freeman, ASC – Boardwalk Empire, “21”
  • David Katznelson, DFF, BSC – Downton Abbey, (pilot)
  • John Lindley, ASC – Pan Am, (pilot)
  • David Stockton, ASC – Chase, “Narco Part 2”

Motion Picture/Miniseries Television Nominees

  • Ed Lachman, ASC – Mildred Pierce, “Episode 5”
  • Kevin Moss – Chicago Overcoat
  • David Moxness, CSC – The Kennedys, “Moral Issues and Inner Turmoil”
  • Martin Ruhe – Page Eight
  • Wojciech Szepel, PSC – Any Human Heart, “Episode 2”

ASC Bud Stone Award of Distinction

  • Fred Godfrey

ASC Presidents Award

  • Francis Kenny, ASC

Board of Governors Award

  • Harrison Ford

Career Achievement in Television

  • William Wages, ASC

back to top


25th Annual ASC Awards — 2010

Lifetime Achievement Award

  • Roger Deakins, ASC, BSC

Theatrical Release

  • Danny Cohen, BSC – The King’s Speech
  • Jeff Cronenweth, ASC – The Social Network
  • Roger Deakins, ASC, BSC – True Grit
  • Matthew Libatique, ASC – Black Swan
  • Wally Pfister, ASC – Inception

Regular Series One Episode/Pilot Nominees

  • Eagle Egilsson, ASC – Dark Blue, “Shell Game”
  • Jonathan Freeman, ASC – Boardwalk Empire, “Home”
  • Christopher Manley, ASC – Mad Men, “Blowing Smoke”
  • Kramer Morgenthau, ASC – Boardwalk Empire, “Family Limitations”
  • David Stockton, ASC – Nikta, Pilot
  • Michael Wale, CSC – Smallville, “Shield”
  • Glen Winter, CSC – Smallville, “Abandoned”

Motion Picture/Miniseries Television Nominees

  • David Gribble, ACS – Jesse Stone: No Remorse
  • Jon Joffin – Alice, Episode 2
  • Stephen Windon, ACS – The Pacific, “Okinawa”

International Achievement Award

  • John Seale, ASC, ACS

ASC Presidents Award

  • Douglas Kirkland

Board of Governors Award

  • Julia Roberts

Career Achievement in Television

  • Michael D. O’Shea, ASC

William A. Fraker Heritage Award

  • Graduate: Dagmar Weaver-Madsen (UCLA)
  • Undergraduate: Boyd Hobbs (Full Sail University)
  • Honorable Mentions:
    • Graduate: Wesley Cardino (AFI)
    • Graduate: Michal Dabal (AFI)
    • Undergraduate: Madeline Eberhard (Florida State University)
    • Undergraduate: Allen Liu (Chapman University)

back to top


24th Annual ASC Awards — 2009

Lifetime Achievement Award

  • Caleb Deschanel, ASC

Theatrical Release

  • Barry Ackroyd, BSC – The Hurt Locker
  • Dion Beebe, ASC, ACS – Nine
  • Christian Berger, AAC – The White Ribbon
  • Mauro Fiore, ASC – Avatar
  • Robert Richardson, ASC – Inglouriuos Basterds

Regular Series One Episode/Pilot Nominees

  • Eagle Egilsson – Dark Blue, “Venice Kings”
  • Jeffrey Jur, ASC – FlashForward, “The Gift”
  • Michael Price – Ugly Betty, “There’s No Place Like Mode”
  • Christian Sebaldt, ASC – CSI: Crime Scene Investigation, “Family Affair”
  • Glen Winter CSC – Smallville, “Savior”

Motion Picture/Miniseries Television Nominees

  • Alar Kivilo ASC, CSC – Taking Chance
  • Rene Ohashi, ASC, CSC – Jesse Stone: Thin Ice
  • Jerzy Zielinski, ASC – The Courageous Heart of Irena Sendler

International Achievement Award

  • Chris Menges, ASC, BSC

ASC Presidents Award

  • Sol Negrin, ASC

Board of Governors Award

  • Morgan Freeman

Career Achievement in Television

  • John C. Flinn III, ASC

Richard Moore Heritage Award

  • Graduate: Benjamin Bakshi (American Film Institute)
  • Undergraduate: Garrett Shannon (Loyola Marymount University)
  • Honorable Mentions:
    • Graduate: Jeff Powers (AFI)
    • Graduate: Jay Visit (USC)
    • Undergraduate: Ryan Carmody & Masaki Imai (Cal State Northridge)
    • Undergraduate: Boa Simon (Chapman University)

back to top

23rd Annual ASC Awards — 2008

Lifetime Achievement Award

  • Jack Green, ASC

Theatrical Release

  • Roger Deakins, ASC, BSC – Revolutionary Road and The Reader
  • Anthony Dod Mantle, BSC, DFF – Slumdog Millionaire
  • Chris Menges, ASC, BSC – The Reader
  • Claudio Miranda – The Curious Case of Benjamin Button
  • Wally Pfister, ASC – The Dark Knight

Regular Series

  • Nelson Cragg – CSI: Crime Scene Investigation, “For Gedda”
  • Ousama Rawi, BSC, CSC – The Tudors, Episode 201
  • Stephen Reizes, CSC – Flashpoint, “Who’s George?”
  • Gale Tattersall – House M.D., “House’s Head”
  • Glen Winter, CSC – Smallville, “Fracture”

Motion Picture/Miniseries/Pilot Television

  • Oliver Bokelberg, BVK – My Own Worst Enemy (Pilot)
  • Michael Bonvillain, ASC – Fringe (Pilot)
  • Jon Joffin – The Andromeda Strain (Part 1)
  • Kramer Morgenthau, ASC – Life on Mars (Pilot)
  • David Stockton – Eleventh Hour (Pilot)

International Achievement Award

  • Donald McAlpine, ASC, ACS

ASC Presidents Award

  • Isidore Mankofsky, ASC

Board of Governors Award

  • Christopher Nolan

Career Achievement in Television

  • Robert F. Liu, ASC

Laszlo Kovacs Heritage Award

  • Graduate: Nathan Levine-Heaney (Florida State University)
  • Undergraduate: Aaron Dunson (University of North Carolina)
  • Honorable Mentions:
    • Graduate: Andrew Russo (USC)
    • Graduate: Amanda Treyz (AFI)
    • Undergraduate: Golnar Fakhrai (Cal State Long Beach)
    • Undergraduate: Jeffrey S. Taylor (University of North Carolina)

back to top


22nd Annual ASC Awards — 2007

Lifetime Achievement Award

  • Stephen H. Burum, ASC

Theatrical Release

  • Robert Elswit, ASC – There Will Be Blood
  • Roger Deakins, ASC, BSC – The Assasination of Jesse James by the Coward Robert Ford and No Country for Old Men
  • Janusz Kaminski – The Diving Bell and the Butterfly
  • Seamus McGarvey, BSC – Atonement

Regular Series

  • Glen Winter, CSC – Smallville, “Noir”
  • James L. Carter, ASC – CSI: Crime Scene Investigation, “Happy Ending”
  • Eagle Egilsson – CSI: Miami, “Inside Out”
  • Russell Lee Fine – The Black Donnellys, “All of Us Are in the Gutter”
  • John Fleckenstein – Women’s Murder Club, “Welcome to the Club”

Television Movie/Miniseries/Pilot

  • Ben Nott, ACS – The Company (pilot)
  • Oliver Bokelberg, BVK – Raines (pilot)
  • David Franco – Bury My Heart at Wounded Knee
  • Rene Ohashi, ASC, CSC – Jesse Stone: Sea Change
  • Michael Weaver – Pushing Daisies (pilot)

International Achievement Award

  • Walter Lassally, BSC

ASC Presidents Award

  • Richard Edlund, ASC

Board of Governors Award

  • Annette Bening

Career Achievement in Television

  • George Spiro Dibie, ASC

Laszlo Kovacs Heritage Award

  • Andrew M. Davis (Chapman University)
  • Sean Stiegemeier (American Film Institute)
  • Honorable Mentions:
    • Stephanie Diane Dufford (Columbia College Chicago)
    • Emil Jesse Eisenhardt (USC)
    • Jeremy Michael Grant (North Carolina School of the Arts)
    • Ali Mighadas (AFI)
    • Charlene Wang (USC)

back to top


21st Annual ASC Awards — 2006

Lifetime Achievement Award

  • Allen Daviau, ASC

Theatrical Release

  • Emmanuel Lubezki, ASC, AMC – Children of Men
  • Dick Pope, BSC – The Illusionist
  • Robert Richardson, ASC – The Good Shepherd
  • Dean Semler, ASC, ACS – Apocalypto
  • Vilmos Zsigmond, ASC – The Black Dahlia

Regular Series

  • David Moxness, CSC – Smallville, “Arrow”
  • Eagle Egilsson – CSI: Miami, “Darkroom”
  • Nathan Hope – CSI: Crime Scene Investigation, “Killer”
  • Bill Roe, ASC – Day Break, “What If They Find Him”
  • Gale Tattersall – House M.D., “Meaning”

Television Movie/Miniseries/Pilot

  • John Stokes – “Umney’s Last Case,” Nightmares and Dreamscapes: From the Stories of Stephen King
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – Studio 60 on the Sunset Strip (pilot)
  • Adam Kane – Heroes (pilot)
  • Walt Lloyd, ASC – The Librarian: Return to King Solomon’s Mines
  • Bill Roe, ASC – Day Break (pilot)

International Achievement Award

  • Michael Ballhaus, ASC

ASC Presidents Award

  • Gerald Hirschfeld, ASC

Board of Governors Award

  • Ron Howard

ASC Career Achievement in Television

  • Donald M. Morgan, ASC

ASC John Alonzo Heritage Award

  • Brian Melton (North Carolina School of the Arts)
  • Lyle Vincent (NYU Tisch School of the Arts)
  • Honorable Mentions:
    • Kevin Moss (Columbia College Chicago)
    • Sandra Stojanovic (AFI)

back to top


20th Annual ASC Awards — 2005

Lifetime Achievement Award

  • Richard H. Kline, ASC

Theatrical Release

  • Dion Beebe, ASC, ACS – Memoirs of a Geisha
  • Robert Elswit, ASC – Good Night, and Good Luck
  • Andrew Lesnie, ASC, ACS – King Kong
  • Wally Pfister, ASC – Batman Begins
  • Rodrigo Prieto, ASC, AMC – Brokeback Mountain

Regular Series

  • Nathan Hope – CSI: Crime Scene Investigation, “Who Shot Sherlock?”
  • John B. Aronson – Without A Trace, “Freefall”
  • Jeffrey Jur, ASC – Carnivále, “Los Moscos”
  • John C. Newby, ASC – Las Vegas, “Everything Old is You Again”
  • Glen Winter, CSC – Smallville, “Sacred”

Television Movie/Miniseries/Pilot

  • Robbie Greenberg, ASC – Warm Springs
  • Alan Caso, ASC – Into the West, “Wheel to the Stars”
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – Code Breakers
  • Jan Kiesser, ASC, ACS – Reefer Madness: The Movie Musical
  • Bill Roe, ASC – Faith of My Fathers

International Award

  • Gilbert Taylor, BSC

ASC Presidents Award

  • Woody Omens, ASC

Board of Governors Award

  • Sydney Pollack

Award of Distinction

  • Frederick Wiseman

ASC Jordan Cronenweth Heritage Award

  • Brian Burgoyne (AFI)
  • Rodrigo Rocha-Campos (FSU)
  • Joseph White (USC)

back to top


19th Annual ASC Awards — 2004

Lifetime Achievement Award

  • Fred Koenekamp, ASC

Theatrical Release

  • Bruno Delbonnel, AFC – A Very Long Engagement
  • Dion Beebe, ASC, ACS and Paul Cameron – Collateral
  • Caleb Deschanel, ASC – The Passion of the Christ
  • Pawel Edelman, PSC – Ray
  • Robert Richardson ASC – The Aviator

Regular Series

  • Nathan Hope – CSI: Crime Scene Investigation, “Down the Drain”
  • David Boyd – Deadwood, “Deep Water”
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The West Wing, “Gaza”
  • Chris Manley – CSI: NY, “A Man A Mile”
  • Alik Sakharov, ASC – The Sopranos, “Long Term Parking”

Movie of the Week/Miniseries/Pilot (Basic or Pay)

  • Robbie Greenberg, ASC – Iron Jawed Angels
  • Alan Caso, ASC – Frankenstein (pilot)
  • Peter Levy, ASC, ACS – The Life And Death of Peter Sellers Pilot
  • Ben Nott, ACS – Salem’s Lot
  • Kees Van Oostrum, ASC – Spartacus

Movie of the Week/Miniseries/Pilot (Network)

  • Jonathan Freeman – Homeland Security
  • Larry Fong – Lost (pilot)
  • Michael Goi, ASC – Judas
  • Clark Mathis – Medical Investigation (pilot)
  • Kramer Morgenthau – The Five People You Meet In Heaven

International Award

  • Tonino Delli Colli, AIC

ASC Presidents Award

  • Richard Moore, ASC

Board of Governors Award

  • Gilbert Cates

Award of Distinction

  • Leonard Maltin

ASC Charles B. Lang, Jr. Heritage Award

  • PJ Raval (University of Texas at Austin)
  • Honorable Mentions:
    • Maximilian Joseph Gutierrez (USC)
    • Jay Gavin Kelly (USC)
    • Johnpaul Perry (Florida State University)
    • Logan A. Schneider (Montana State University)

back to top


18th Annual ASC Awards — 2003

Lifetime Achievement Award

  • Michael Chapman, ASC

Theatrical Release

  • John Schwartzman, ASC – Seabiscuit
  • Russell Boyd, ASC, ACS – Master and Commander: The Far Side of the World
  • Andrew Lesnie, ASC, ACS – The Lord of the Rings: Return of the King
  • John Seale, ASC, ACS – Cold Mountain
  • John Toll, ASC – The Last Samurai

Regular Series

  • Jeffrey Jur, ASC – Carnivale, “Pick A Number”
  • John Aronson – Crossing Jordan, “Dead Wives Club”
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The West Wing, “7A WF 83429”
  • Chris Manley – Threat Matrix, “Dr. Germ”
  • Eric Schmidt – Cold Case, “Time to Hate”

Movie of the Week or Pilot (Basic or Pay)

  • Tami Reiker – Carnivale (pilot)
  • Stephen Goldblatt, ASC, BSC – Angels in America
  • Michael Mayers – The Pentagon Papers
  • Donald M. Morgan, ASC – Out of the Ashes
  • Ashley Rowe, BSC – Tennessee Williams’ The Roman Spring of Mrs. Stone

Movie of the Week or Pilot (Network)

  • Pierre Gill, CSC – Hitler: The Rise of Evil
  • Ernest Holzman, ASC – Miracles, “The Calling” (pilot)
  • Michael Mayers – The Lyon’s Den (pilot)
  • Bill Roe, ASC – Las Vegas (pilot)
  • Eric Van Haren Noman, ASC – Brush With Fate

International Award

  • Miroslav Ondricek, ASC, ACK

ASC Presidents Award

  • Howard Anderson Jr., ASC

Board of Governors Award

  • Irwin Winkler

Award of Special Recognition

  • Kevin Brownlow

ASC Conrad L. Hall Heritage Award

  • Nelson Cragg (USC)
  • Bill Fernandez (Florida State)
  • Honorable Mentions:
    • Alfonso Aguilar (LA Film School)
    • Ji Yong Kim (AFI)
    • Brian Plow (Ohio University School of Film)
    • Jitsu Toyoda (AFI)

back to top


17th Annual ASC Awards — 2002

Lifetime Achievement Award

  • Bill Butler, ASC

Theatrical Release

  • Conrad L. Hall, ASC – Road to Perdition
  • Michael Ballhaus, ASC – The Gangs of New York
  • Pawel Edelman, PSC – The Pianist
  • Ed Lachman, ASC – Far From Heaven
  • Rodrigo Prieto, ASC, AMC – Frida

Regular Series

  • Robert Primes, ASC – MDs, “Wing and a Prayer”
  • Michael Barrett – C.S.I.: Crime Scene Investigation, “Snuff”
  • Michael Bonvillain – Alias, “Page 47”
  • Frank Byers – C.S.I.: Crime Scene Investigation, “Fight Night”
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The West Wing, “Holy Night”
  • Billy Dickson, ASC – Ally McBeal, “Reality Bites”
  • Bill Roe, ASC – The X-Files, “Release”

Movie of the Week or Pilot (Basic or Pay)

  • Jeffrey Jur, ASC – Last Call
  • Jonathan Freeman – Taken, “John”
  • Serge Ladouceur – The Case of the White Chapel Vampire
  • Anthony Nakonechnyj – Point of Origin
  • William Wages, ASC – Miss Lettie and Me

Movie of the Week or Pilot (Network)

  • Michael Barrett – “Cross Jurisdictions”, C.S.I.: Miami (pilot)
  • Victor Goss, ASC – Carrie
  • Clark Mathis – Birds of Prey (pilot)
  • Brian J. Reynolds – American Dreams (pilot)
  • Peter Wunstorf, ASC, CSC – Haunted (pilot)

International Award

  • Witold Sobocinski, PSC

ASC Presidents Award

  • Ralph Woolsey, ASC

Board of Governors Award

  • Norman Jewison

Special Achievement Award

  • Roger Ebert

ASC John F. Seitz Heritage Award

  • Zack Resnicoff (NYU)
  • Masanobu Takayanagi (AFI)
  • Honorable Mentions:
    • Tobias Datum (AFI)
    • Mandlakayise Walter Dube (AFI)
    • Matthew Heckerling (USC)
    • Andrij Parekh (NYU)
    • Nick Saglimbeni (USC)
    • Pietro Giovanni Zuercher (AFI)

back to top


16th Annual ASC Awards — 2001

Lifetime Achievement Award

  • Laszlo Kovacs, ASC

Theatrical Release

  • Roger Deakins, ASC, BSC – The Man Who Wasn’t There
  • Bruno Delbonnel, AFC – Amelie
  • Andrew Lesnie, ASC, ACS – The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Don McAlpine, ASC, ACS – Moulin Rouge
  • John Schwartzman, ASC – Pearl Harbor

Regular Series

  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The West Wing, “Bartlet for America”
  • Michael Barrett – CSI: Crime Scene Investigation, “Alter Boys”
  • Michael Bonnvillain – Alias, “Time Will Tell”
  • Billy Dickson – Ally McBeal, “The Wedding”
  • Bill Roe, ASC – The X-Files, “This is Not Happening”

Movie of the Week or Pilot (Basic or Pay)

  • Steven Fierberg – Attila
  • Malcolm Cross – What Girls Learn
  • Lowell Peterson, ASC – Just Ask My Children
  • Brian J. Reynolds – Boss of Bosses
  • Bruce Worrall, CSC – Prancer Returns

Movie of the Week or Pilot (Network)

  • Denis Lenoir, ASC, AFC – Uprising
  • Ernest Holzman, ASC – Citizen Baines (pilot)
  • Peter Levy, ASC, ACS – 24 (pilot)
  • Rene Ohashi, CSC – Don Giovanni Unmasked
  • Peter Wunstorf, CSC – Smallville (pilot)

International Award

  • Douglas Slocombe, BSC

ASC Presidents Award

  • Garrett Brown

Board of Governors Award

  • Stanley Donen

ASC Robert Surtees Heritage Award

  • Diego Quemada-Diez (AFI)
  • Armando Salas (Florida State University)
  • Honorable Mentions:
    • Daniel Andrade (AFI)
    • Kevin Atkinson (AFI)
    • Oscar Duran (AFI)
    • Michael Fimognari (USC)
    • Richard S. Marcus (AFI)
    • Kevin Richey (Northwestern University)

back to top


15th Annual ASC Awards — 2000

Lifetime Achievement Award

  • Vittorio Storaro, ASC, AIC

Theatrical Release

  • Caleb Deschanel, ASC – The Patriot
  • Roger Deakins, ASC, BSC – O Brother, Where Art Thou?
  • John Mathieson, BSC – Gladiator
  • Peter Paul, HKSC – Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • John Seale, ASC, ACS – The Perfect Storm

Regular Series

  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The West Wing, “Noel”
  • Billy Dickson, ASC – Ally McBeal, “The Musical, Almost”
  • Frank E. Johnson, ASC – Touched by an Angel, “God Bless the Child”
  • Shelly Johnson, ASC – The Others, “1112”
  • Bill Roe, ASC – The X-Files, “Patience”
  • Dennis Smith, ASC – The Practice, “The Deal”

Movie of the Week, Miniseries or Pilot (Basic or Pay)

  • Rene Ohashi, CSC – The Crossing
  • Anghel Decca – Witchblade
  • Robert McLachlan, ASC, CSC – High Noon
  • Donald M. Morgan, ASC – For Love or Country: The Arturo Sandoval Story
  • Vittorio Storaro, ASC, AIC – Frank Herbert’s Dune

Movie of the Week, Miniseries or Pilot (Network)

  • Ernest Holzmann – Cora Unashamed
  • Serge Kozlov – Jason and the Argonauts
  • Brian J. Reynolds – Papa’s Angels
  • Eric Van Haren Noman, ASC – King of the World
  • William Wages, ASC – The Moving of Sophia Myles

International Award

  • Billy Williams, BSC

ASC Presidents Award

  • Charles F. Wheeler, ASC

Board of Governors Award

  • Sally Field

ASC Arthur Miller Heritage Award

  • Sarah Levy (USC)
  • Lukas Ettlin (NYU)
  • Honorable Mentions:
    • Imre Juhasz (AFI)
    • Eduardo Moral (Boston University)
    • Andrij Parekh (NYU)

back to top


14th Annual ASC Awards — 1999

Lifetime Achievement Award

  • William A. Fraker, ASC

Theatrical Release

  • Conrad L. Hall, ASC – American Beauty
  • Tak Fujimoto, ASC – The Sixth Sense
  • Emmanuel Lubezki, ASC, AMC – Sleepy Hollow
  • Robert Richardson, ASC – Snow Falling on Cedars
  • Dante Spinotti, ASC, AIC – The Insider

Regular Series

  • Bill Roe – The X-Files, “Agua Mala”
  • Robert McLachlan, CSC – Millennium, “Matroyshka”
  • John Peters – Time of Your Life, “The Time the Millennium Approached”
  • Lowell Peterson, ASC – Profiler, “Las Brisas”
  • Robert Primes, ASC – Felicity, “Todd Mulcahy”

Movie of the Week, Miniseries or Pilot

  • Robbie Greenberg, ASC – Introducing Dorothy Dandridge
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The West Wing (pilot)
  • Jonathan Freeman – Strange Justice
  • Pierre Gill – Joan of Arc
  • Bing Sokolsky, ASC – Mind Prey, “Mind Prey”

International Award

  • Oswald “Ossie” Morris, BSC

ASC Presidents Award

  • Guy Green, BSC

Board of Governors Award

  • Warren Beatty

ASC Gregg Toland Heritage Award

  • Andrew Huebscher (USC)
  • Christopher Popp (AFI)
  • Honorable Mentions:
    • Matthew Clark (NYU)
    • Craig Kief (Florida State University)
    • Mark Taft (AFI)

back to top


13th Annual ASC Awards — 1998

Lifetime Achievement Award

  • Vilmos Zsigmond, ASC

Theatrical Release

  • John Toll, ASC – The Thin Red Line
  • Remi Adefarasin, BSC – Elizabeth
  • Richard Greatrex, BSC – Shakespeare In Love
  • Janusz Kaminski, ASC – Saving Private Ryan
  • Robert Richardson, ASC – The Horse Whisperer

Regular Series

  • Bill Roe – The X-Files, “Drive”
  • James L. Carter – Michael Hayes, “Imagine”
  • Hugo Cortina – JAG, “Gypsy Eyes”
  • Robert McLachlan, CSC – Millennium, “Skull and Bones”
  • Joel Ransom – The X-Files, “Travellers”

Movie of the Week, Pilot or Miniseries

  • Robbie Greenberg, ASC – Winchell
  • Thomas Burstyn, CSC – When Trumpets Fade
  • Ron Garcia, ASC – The Day Lincoln was Shot
  • Michael Goi – The Fixer
  • Shane Hurlbut – The Rat Pack

International Award

  • Giuseppe Rotunno, ASC, AIC

ASC Presidents Award

  • Albert Mayer
  • Tak Miyagishima

Board of Governors Award

  • Robert Altman

ASC Karl Struss Heritage Award

  • Jonah Torreano (Art Center)
  • Lisa Marie Wiegand (UCLA)
  • Honorable Mentions:
    • Rogelio Gonzalez-Abraldes (USC)
    • Martin H. Ahlgren (School of Visual Arts)
    • Michael Christian Culyba (Florida State University)

back to top


12th Annual ASC Awards — 1997

Lifetime Achievement Award

  • Victor J. Kemper

Theatrical Release

  • Russell Carpenter, ASC – Titanic
  • Roger Deakins, ASC, BSC – Kundun
  • Janusz Kaminski, ASC – Amistad
  • Chris Menges, BSC – The Boxer
  • Dante Spinotti, ASC, AIC – L.A. Confidential

Regular Series

  • Marc Reshovsky – 3rd Rock From the Sun, “Nightmare on Dick Street”
  • James Bagdonas, ASC – Chicago Hope, “Hope Against Hope”
  • Billy Dickson – Ally McBeal, “Silver Bells”
  • Jonathan Freeman – Prince Street, “God Bless America”
  • Robert McLachlan – Millennium, “Thin White Line”

Movie of the Week or Pilot

  • William Wages, ASC – Buffalo Soldiers
  • Shelly Johnson – Louisa May Alcott’s The Inheritance
  • Jacek Laskus – The Garden of Redemption
  • Bing Sokolsky – Oliver Twist
  • Mike Southon, BSC –Snow White: A Tale of Terror

Miniseries

  • Alan Caso – George Wallace
  • David Franco – Intensity
  • Kees Van Oostrum, ASC – Medusa’s Child

International Award

  • Freddie Francis, BSC

ASC Presidents Award

  • Albert Maysles

Board of Governors Award

  • Francis Ford Coppola

back to top


11th Annual ASC Awards — 1996

Lifetime Achievement Award

  • Owen Roizman, ASC

Theatrical Release

  • John Seale, ASC, ACS – The English Patient
  • Roger Deakins, ASC, BSC – Fargo
  • Caleb Deschanel, ASC – Fly Away Home
  • Darius Khondji, AFC – Evita
  • Chris Menges, BSC – Michael Collins
  • Vilmos Zsigmond, ASC – The Ghost and the Darkness

Regular Series

  • Aaron Schneider, ASC – Murder One, “Chapter Nine”
  • James Bagdonnas, ASC – Chicago Hope, “Time to Kill”
  • John S. Bartley, ASC, CSC – The X-Files, “Grotesque”
  • Brian J. Reynolds – N.Y.P.D. Blue, “Closing Time”
  • Bing Sokolsky – High Incident, “The Godfather”

Movie of the Week or Pilot

  • William Wages, ASC – Riders of the Purple Sage
  • Robert Draper, ACS – What Love Sees
  • Alar Kivilo, CSC – Gotti
  • Michael Margulies, ASC – Hidden in Silence
  • Elemer Ragalyi, HSC – Rasputin
  • Peter Wunstorf, CSC – Millennium (pilot)

Miniseries

  • Donald M. Morgan, ASC – Ruby Ridge: An American Tragedy
  • Steven Shaw, ASC – Pandora’s Clock
  • Peter Woeste, CSC – In Cold Blood

International Award

  • Raoul Coutard

ASC Presidents Award

  • Robert Duvall

Board of Governors Award

  • Robert Wise

back to top


10th Annual ASC Awards — 1995

Lifetime Achievement Award

  • Sven Nykvist, ASC

Theatrical Release

  • John Toll, ASC – Braveheart
  • Dean Cundey, ASC – Apollo 13
  • Stephen Goldblatt, ASC, BSC – Batman Forever
  • Jack Green, ASC – The Bridges of Madison County  
  • Darius Khondji, AFC – Seven
  • Dariusz Wolski – Crimson Tide

Regular Series

  • Aaron Schneider – Murder One, “Chapter Four”
  • John S. Bartley, ASC, CSC – The X-Files, “731”
  • Rick Bota – Tales From the Crypt, “You Murderer”
  • Brian J. Reynolds – NYPD Blue, “Heavin’ Can Wait”
  • Kenneth D. Zunder, ASC – Chicago Hope, – “Leave of Absence”

Movie of the Week or Pilot

  • Paul Elliot – Truman
  • David Franco – Falling for You
  • Ron Garcia, ASC – Divas
  • Alexander Gruszynski – Kingfish: A Story of Huey P. Long 
  • Phedon Papamichael – White Dwarf (pilot)

Miniseries

  • Edward J. Pei – Streets of Laredo
  • Laszlo Geogre, CSC – Daniele Steel’s Zoya
  • Alar Kivilo – The Invaders
  • Paul Sarossy, CSC – Picture Windows “Soir Bleu"  

International Award

  • Henri Aleckan

ASC Presidents Award

  • Douglas Trumbull

Board of Governors Award

  • Jodie Foster

50th Anniversary Award

  • Academy of Television Arts & Sciences

Pioneers Award

  • Michael Margulies

back to top


9th Annual ASC Awards — 1994

Lifetime Achievement Award

  • Gordon Willis, ASC

Theatrical Release

  • Roger Deakins, ASC, BSC – The Shawshank Redemption
  • Don Burgess – Forrest Gump
  • Conrad L. Hall, ASC – Love Affair
  • Owen Roizman, ASC – Wyatt Earp
  • John Toll – Legends of the Fall

Regular Series

  • Thomas A. Del Ruth, ASC – ER, “Day One”
  • John Bartley – The X-Files, “Duane Barry”
  • Brian J. Reynolds – NYPD Blue, “You Bet Your Life”
  • Marvin Rush, ASC – Star Trek: Deep Space Nine, “Crossover”
  • Roland “Ozzie" Smith – Dr. Quinn, Medicine Woman, “The Washington Affair”

Moive of the Week or Pilot

  • Thomas A. Del Ruth, ASC – “Day One” ER (pilot)
  • Felix Enriques Alcala – Earth 2 (pilot)
  • Paul Elliot – And the Band Played On
  • Lauro Escorel – Amelia Earhart: The Final Flight
  • Tim Suhrstedt – Chicago Hope (pilot)

Miniseries

  • Michael Watkins, ASC – Family Album, Part I
  • Don E. FauntLeRoy – North and South III: Heaven and Hell, Part III
  • David Franco – Million Dollar Babies
  • Tony Imi, BSC – Scarlett, Part I
  • Edward J. Pei – Oldest Living Confederate Widow Tells All, Part II

International Award

  • Gabriel Figueroa, AMC

ASC Presidents Award

  • William Clothier, ASC

Board of Governors Award

  • Martin Scorsese

back to top


8th Annual ASC Awards — 1993

Lifetime Achievement Award

  • Conrad L. Hall, ASC

Theatrical Release

  • Conrad L. Hall, ASC – Searching for Bobby Fischer
  • Michael Chapman – The Fugitive
  • Stuart Dryburgh – The Piano
  • Robert Richardson, ASC – Heaven and Earth
  • Janusz Kaminski – Schindler’s List

Regular Series

  • Roland “Ozzie" Smith – Dr. Quinn, Medicine Woman, “Where the Heart Is”
  • Lowell Peterson – Second Chances, “I Can’t Get No Satisfaxion”
  • Brian Reynolds – NYPD Blue, “Oscar Meyer Weiner”
  • Bing Sokolsky – NYPD Blue, “True Confessions”
  • David Tattersall – The Young Indiana Jones Chronicles, “Istanbul”

Movie of the Week or Pilot

  • Donald M. Morgan, ASC – Geronimo
  • Thomas A. Del Ruth, ASC – The X-Files (pilot)
  • Neil Roach – To Dance With The White Dog
  • Bing Sokolsky – NYPD Blue (pilot)
  • Kenneth D. Zunder – SeaQuest DSV

Miniseries

  • Kees Van Oostrum, ASC – Return to Lonesome Dove
  • Rob Draper, ACS – A Matter of Justice
  • Ron Garcia – Murder in the Heartland, Part 1
  • Isidore Mankofsky, ASC – Trade Winds, Part 3
  • Phedon Papamichael – Wild Palms, The Floating World, Part 2

International Award

  • Jack Cardiff, BSC

Board of Governors Award

  • Steven Spielberg

ASC Honorary Membership

  • Burton “Bud” Stone

back to top


7th Annual ASC Awards — 1992

Lifetime Achievement Award

  • Haskell Wexler, ASC

Theatrical Release

  • Stephen H. Burum, ASC – Hoffa
  • Tony Pierce–Roberts, BSC – Howards End
  • Robert Richardson, ASC – A Few Good Men
  • Philippe Rousselot, AFC – A River Runs Through It
  • Dante Spinotti, AIC – The Last of the Mohicans 

Regular Series

  • John C. Flinn III, ASC – Jake and the Fatman, “Nightmare”
  • Ross A. Maehl – The Young Riders, “Shadow Man”
  • Frank Prinzi – Northern Exposure, “Cicely”
  • Michael Watkins, ASC – Quantum Leap, “Killing Time”
  • Kenneth D. Zunder – Brooklyn Bridge, “The Immigrant”

Movie of the Week or Pilot

  • Vilmos Zsigmond, ASC – Stalin
  • Paul Elliot – Citizen Cohn
  • Johnny E. Jensen – An American Story 
  • Richard M. Rawlings, Jr., ASC – When Nobody Would Listen
  • Larry Revene – Affairs of the Heart

Miniseries

  • Roy H. Wagner, ASC – Drug Wars
  • Michael Lonzo – When the Lion Roars
  • Tom Priestley Jr. – Intruders
  • Kees Van Oostrum – Burden of Proof
  • Reynaldo Villalobos – Sinatra

International Award

  • Freddie Young, BSC

Board of Governors Award

  • Fay Kanin

back to top


6th Annual ASC Awards — 1991

Lifetime Achievement Award

  • Phil Lathrop, ASC

Theatrical Release

  • Allen Daviau, ASC – Bugsy
  • Dean Cundey, ASC – Hook
  • Stephen Goldblatt, ASC, BSC – The Prince of Tides
  • Adam Greenberg, ASC – Terminator 2: Judgment Day
  • Robert Richardson – JFK

Regular Series

  • Jack Priestley, ASC  – The Trials of Rosie O’Neil, “This Can’t Be Love”
  • John C. Flinn III, ASC – Jake and the Fatman, “Street of Dreams”
  • George Koblasa – Columbo, “Death Hits a Jackpot”
  • Ross A. Maehl – The Young Riders, “Spirits”
  • Michael Watkins, ASC – Quantum Leap, “Dreams”

Movie of the Week or Pilot

  • Donald M. Morgan, ASC – Dillinger
  • John Kranhouse – Reason for Living: The Jill Ireland Story
  • Robert Primes, ASC – Reasonable Doubts
  • Brian J. Reynolds – Civil Wars
  • William Wages – I’ll Fly Away

Miniseries

  • Isidore Mankofsky, ASC – Love, Lies and Murder
  • Robert Draper, ACS – False Arrest
  • Daryn Okada – In A Child’s Name

ASC Presidents Award

  • Kemp Niver, ASC

Board of Governors Award

  • Sheldon Leonard

back to top


5th Annual ASC Awards — 1990

Lifetime Achievement Award

  • Charles B. Lang, Jr., ASC

Theatrical Release

  • Dean Semler, ACS – Dances With Wolves
  • Allen Daviau, ASC – Avalon
  • Adam Greenberg, ASC – Ghost 
  • Vittorio Storaro, ASC, AIC – Dick Tracy
  • Gordon Willis, ASC – The Godfather, Part III

Regular Series

  • John Elsenbach, ASC – Murder, She Wrote, “Ballad for a Blue Lady”
  • John C. Flinn III, ASC – Jake and the Fat Man, “God Bless the Child”
  • Victor Goss – Gabriel’s Fire, “Money Walks”
  • Michael Watkins, ASC – Quantum Leap, “Pool Hall Blues”
  • Kenneth D. Zunder – thirtysomething, “The Go–Between”

Movie of the Week or Pilot

  • Donald M. Morgan, ASC – Murder in Mississippi
  • Don Burgess – The Court Martial of Jackie Robinson
  • Ron Garcia – Twin Peaks (pilot)
  • Thomas Alger Olgeirson – Gabriel’s Fire (pilot)
  • William Wages – Caroline 

Miniseries

  • Gayne Rescher , ASC – Jackie Collins’ Lucky Chances, Part I
  • Denis Lewiston, BSC – The Big One: The Great Los Angeles Earthquake, Part II
  • William Wages – Voices Within: The Story of Truddi Chase, Part II

ASC Presidents Award

  • Hans F. Koenekamp, ASC

Board of Governors Award

  • Charles Champlin

back to top


4th Annual ASC Awards — 1989

Lifetime Achievement Award

  • Stanley Cortez, ASC

Theatrical Release

  • Haskell Wexler, ASC – Blaze
  • Stephen H. Burum, ASC – The War of the Roses
  • Robert Richardson – Born on the Fourth of July
  • Philippe Rousselot – The Bear
  • Mikael Salomon – The Abyss

Regular Series

  • John Elsenbach, ASC – Murder, She Wrote, “Night of the Tarantula”
  • James Bagdonas – Hunter, “Investment in Death”
  • Frank Johnson – Wiseguy, “How Will They Remember Me?”
  • Stevan Larner, ASC – Beauty and the Beast, “Snow”
  • Richard M. Rawlings, Jr., ASC – Paradise, “Common Good”

Movie of the Week or Pilot

  • Gayne Rescher, ASC – Single Women, Married Men
  • Shelly Johnson – Everybody’s Baby: The Rescue of Jessica McClure
  • Neil Roach – My Name is Bill W
  • John Toll – The Kid (pilot for The Young Riders)
  • Eric Van Haren Noman – A Cry for Help: The Tracey Thurman Story

ASC Presidents Award

  • Linwood G. Dunn, ASC

Board of Governors Award

  • Gregory Peck

back to top


3rd Annual ASC Awards — 1988

Lifetime Achievement Award

  • Joe Biroc, ASC

Theatrical Release

  • Conrad L. Hall, ASC – Tequila Sunrise
  • Peter Biziou, BSC – Mississippi Burning
  • Philippe Rousselot – Dangerous Liaisons
  • Sven Nykvist, ASC – The Unbearable Lightness of Being
  • John Seale, ASC, ACS – Rain Man 

Regular Series

  • Richard M. Rawlings, Jr., ASC – Paradise, “Stray Bullet”
  • Gerald P. Finnerman, ASC – Moonlighting, “Here’s Living With You Kid”
  • Stevan Larner, ASC – Beauty and the Beast, “Gold Bless the Child”
  • Alex Nepomniaschy – Sable, “Toy Gun”
  • Roy Wagner, ASC – Beauty and the Beast, “No Way Down”

Movie of the Week or Pilot

  • Philip Lathrop, ASC – Little Girl Lost
  • Jacek Laskus – The Caine Mutiny Court Martial
  • Isidore Mankofsky, ASC – Davy Crockett
  • Gayne Rescher, ASC – Shooter
  • Eric Van Haren Noman – Lena: My Hundred Children 

Miniseries

  • Dietrich Lohmann – War and Remembrance
  • Cristiano Pogany, AIC – James Clavell’s Noble House
  • Wolfgang Treu, FZK – Hemingway
  • William Wages – Gore Vidal’s Lincoln

back to top


2nd Annual ASC Awards — 1987

Lifetime Achievement Award

  • George Folsey, ASC
  • Theatrical Release

  • Allen Daviau, ASC – Empire of the Sun
  • Stephen H. Burum, ASC – The Untouchables
  • Steven Poster, ASC – Someone to Watch Over Me
  • Vittorio Storaro, ASC, AIC – The Last Emperor
  • Haskell Wexler, ASC – Matewan

Regular Series

  • Woody Omens, ASC – Heart of the City
  • Gerald P. Finnerman, ASC – Moonlighting, “Blonde on Blonde ”
  • John McPherson, ASC – Amazing Stories, “Go to the Head of the Class”
  • Richard L. Rawlings – Scarecrow & Mrs. King, “Unfinished Business”
  • Reynaldo Villalobos – L.A. Law (pilot)

Miniseries or Special

  • Philip Lathrop, ASC – Christmas Snow
  • James Crabe, ASC – When the Bough Breaks
  • Victor Kemper, ASC – Kojak: The Price of Justice
  • Jack Priestley, ASC – Rage of Angels, Part II
  • Gayne Rescher, ASC – Promise

back to top


1st Annual ASC Awards — 1986

Theatrical Release

  • Jordan Cronenweth, ASC – Peggy Sue Got Married
  • James Crabe, ASC – Karate Kid Part II
  • Chris Menges, ASC, BSC – The Mission
  • Don Peterman, ASC – Star Trek IV: The Voyage Home
  • Tony Pierce-Roberts, BSC – A Room With a View

back to top



BACK TO TOP